Santiago Calatrava – tvůrce abstraktní architektury

by BarboraCa 11. November 2014 14:38

Před pěti sty lety se náš svět rozdělil na dva tábory, na svět vědy a na svět umění. Vědci a technici dnes žijí ve vlastním světě, soustředí se na funkčnost a příčinnost věcí, kdežto ostatní tyto věci používají, navzdory tomu, že přesně neví, jak fungují. Od chvíle tohoto smutného oddělení nachází umění a věda jen málokdy společnou řeč. A i díky tomu jsme dodnes fascinováni díly renesančních umělců a považujeme jejich tvorbu za ideální kombinaci vědy, krásy, umění a technického know-how.

Santiago Calatrava, jeden z největších světových elitních architektů, se po skončení studia architektury rozhodl vrátit zpět do školy a získat titul stavebního inženýra. Motivací k tomuto rozhodnutí byla právě snaha navrátit se k renesančním hodnotám a smazat hranice mezi architekturou a technikou.

Most od Santiaga Calatravy

Calatravovy začátky se vyznačují hlavně mosty a vlakovými stanicemi, kterými dodal pozemnímu stavitelství nový rozměr.

Santiago Calantrava

Obrat v jeho kariéře nastal díky elegantní a odvážné telekomunikační věži Montjuic v Braceloně.

Calatrava představuje nový směr postavený na technických znalostech. Jeho díla mají antropomorfní charakter, většinou používají bílý beton, čímž popírá materiální různorodost a nechává tak vyniknout tvaru. Často se tak uchyluje k přírodě a anatomii lidského těla jakožto inspiraci pro svá díla.

Calantravovo Milwaukee Art Museum

Milwaukee Art Museum, jeho první stavba se Spojených státech, je známé pro svá „křídla“, která se otevírají a zavírají v závislosti na poloze slunce.

Calatrava je také význačný sochař a malíř, při navrhování staveb často využívá umělecké znalosti jiných oborů a skládá je do jednoho celku. Roku 2005 uspořádal výstavu svých uměleckých děl v Metropolitan Museum of Art v New Yorku s názvem „Santiago Calatrava: Sochařství v architektuře. Výstavy jeho umělecké tvorby se objevili mimo jiné také v Německu, Velké Británii, Španelěsku a Itálii. Často také bývá označován za tvůrce abstraktní architektury.

Turning Torso

Jeho premiérou v oboru vysokých staveb byla 54 poschoďový točitý věžák, který nese název Turning Torso a nachází se v Malmö ve Švédsku

Calatrava ve Valencii

Poutním místem pro milovníky architektury se také stal komplex budov v Calantraovově rodné Valencii.

Tags: ,

Článek

Calendar

<<  October 2019  >>
MoTuWeThFrSaSu
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

View posts in large calendar